X
تبلیغات
رایتل

ستاره

شخصی

چرا عصبانی می شویم ؟

عصبانیت چیست؟ ریشه آن در کجاست و بهترین واکنش در برابر آن کدام است؟
اینها سئوالاتی هستند که دائم برای ما و اطرافیان ما هنگامی که عصبانی می شویم مطرح می گردد. ارتباط عاملی است مهم در زندگی ما که ما را بدیگران پیوند می دهد و یا از دیگران جدا می کند. برای ایجاد ارتباط باید تفاهم و درک متقابل وجود داشته باشد و عصبانیت در همین رابطه دشمن بزرگ ایجاد ارتباط و تفاهم است

عصبانیت چیست؟
عصبانیت احساس قوی نارضایتی است. وقتی از چیزی خوشمان نمی آید عصبانی می شویم و بدین وسیله ناخوشنودی خود را ابراز می کنیم. احساس نارضایتی در ما تولید انرژی میکند که در نتیجه ما را وامی دارد تا عملی را انجام دهیم که آن عمل می تواند منفی یا مثبت باشد.

عصبانیت نتیجه کلافگی است. وقتی بر سر راه خود مانعی می بینیم دچار کلافگی میشویم. این کلافگی ما را عصبانی میکند و ما سعی میکنیم با انرژی حاصل از عصبانیت مانع را از سر راه خود برداریم. عصبانیت می تواند نتیجه خود محوری باشد. عصبانی میشویم چون می خواهیم حرف ما پذیرفته شود. موضوعی که عامل اکثر اختلافات میان زن و شوهرها می باشد بعبارت دیگر حرف من.                 

عصبانیت در بسیاری از موارد ریشه در سرخوردگیها، محرومیت ها، تنبیه و تهدیدهایی است که در دوران کودکی بر ما وارد آمده است. کودک ادامه زندگی و امنیت خود را در والدین خود می بیند. حتی اگر او را بیجا تنبیه و تهدید کنند او مجبور است برای جلب محبت و حمایت آنان سکوت کند و این موضوع می تواند در درون او تبدیل خشمی را ایجاد کند که که چاره ای جز سرکوب کردن آن ندارد.
این چنین خشمی باعث بوجود آمدن انرژی می گردد که برای سالیان دراز در کودک ذخیره می گردد تا زمانیکه او بزرگ می گردد و می تواند سر پای خود بایستد و این حس خشم و عصبانیت را بر سر همسر، فرزندان و یا همکاران خالی کند بدون اینکه خود متوجه آن گردد.

 

نتایج عصبانیت
کینه. بسیاری از اوقات از یافتن علت کینه ورزی یا نفرت ما نسبت به دیگران عاجز هستیم  نمدانیم چرا از این شخص متنفرایم و چگونه می توان از این تنفر آزاد شد. ریشه این کینه خشمی است که در وجودمان بصورت مزمن نهفته است  و تا عامل این عصبانیت رفع نگردد این تنفر بجای خود باقی خواهد بود.

تمسخر، ریشخند، انتقادهای طنز آلود و تحقیر، موضوعاتی که می توانند نتیجه خشم درون باشد. وقتی که نمیتوانیم عمل کسی را به شکل دیگر دیگری تلافی کنیم با تمسخر و انتقادات طنز آلود و تمسخر دیگران متوسل می شویم.


خشم را چگونه چاره کنیم ؟
اجازه ندهید که خشممان ما را به تندی ، نا سزا گویی و پرخاشگری بکشاند. در مورد خشم و عصبانیت خود صحبت کنید و پیش از خاتمه روز خود را از آن آزاد کنید بجای اینکه آنرا تا فردا با خود حمل کنید.
خشم خود را فرو نخوریم. خشم خود را نپوشانیم و سرکوب نکنیم چون نتیجه این کار چیزی نیست جز اینکه انرژی ناشی از آنرا در جایی دیگر و بر سر دیگری تخلیه شود.
با حقیقت شجاعانه روبرو شویم. انکار نکیم عامل عصبانیت خود را و بکوشیم با خود کاوی ریشه خشممان را بیابیم. هیچکس بهتر از خودمان نمیتواند بما کمک کند ما می توانیم با بازگشت به دوران کودکی و طرز برخورد والدین با ما و یا با بررسی محرومیت ها، فشارها و یا بی عدالتی ها ی که بر ما روا شده ریشه خشم خود را بیابیم و از آن آزاد گردیم. این آزادی بما کمک می کند تا در خود ارام بگیریم و تغییر کنیم. نارضایتی و خشم خود را در حضور خدای محبت ابراز کنید و خود را در حضور او تخلیه کنید و اجازه دهید تا او زخمهای کهنه و دیرینه روح وروان شما را التیام بخشد. عیسی مسیح بعنوان طبیب روح و جان  در همین زمینه گفته زیبایی دارد که می گوید بیائید نزد من ای تمامی زحمتکشان و گرانباران و من شما را آرامی خواهم بخشید. عیسی قادر است تا کسانی را که بخاطر ستمها و بی عدالتیهای این زندگی بار گران خشم را بدوش می کشند ارامی بخشد

(نویسنده سارو خاچیکی )

تاریخ ارسال: شنبه 3 دی‌ماه سال 1384 ساعت 10:58 | نویسنده: ستاره | چاپ مطلب
نظرات (2)
شنبه 3 دی‌ماه سال 1384 11:09
اطهر
امتیاز: 0 0
لینک نظر
گفته بودم چو بیائی غم دل با تو بگویم
چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیائی

وبلاگ آموزنده ای داری .موفق باشی عزیزم
شنبه 3 دی‌ماه سال 1384 11:16
چشم تو چشم
امتیاز: 0 0
لینک نظر
ولی من هیچ وقت عصبانی نمیشم !:پی
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد